Współczesny świat, pełen stresu i pośpiechu, wymaga od nas wprowadzenia balansu do życia. Coraz intensywniej poszukujemy okazji do zwolnienia tempa. Nie zawsze jednak mamy czas na wizytę w SPA, studio jogi czy choćby spacer po lesie. Dobrym rozwiązaniem wydaje się stworzenie kącika relaksacyjnego w domowym zaciszu.

Ustronne miejsce

Przestrzeń do relaksu powinna być cicha i spokojna. Nie musisz przeznaczać w tym celu całego pokoju, może to po prostu być jeden z kątów, oddzielony parawanem lub kotarą. Ważne, aby nic Cię tam nie rozpraszało ani nie stresowało. Pozbądź się urządzeń elektrycznych z tej okolicy.

Nastrojowe światło

Dobrze by było, gdyby do Twojego kącika zaglądało światło słoneczne. Nie ma nic lepszego niż naturalne oświetlenie. Jeśli nie ma takiej możliwości, albo wolisz wyciszać się wieczorem, wykorzystaj sojowe świece, lampiony, taśmy LED. Wybieraj raczej ciepłe barwy żarówek, abażurów – kojarzą się z naturą, dając miłe poczucie bezpieczeństwa.

Uspokajająca, żywa zieloność

Zanurz swój kącik w zieleni i stwórz domowy ogród. Nic tak nie relaksuje jak promienie słońca igrające wśród liści i kwiatów. Dbanie o rośliny może być dla Ciebie rodzajem medytacji, one natomiast odwdzięczą się życiodajnym tlenem, pięknym wyglądem i zapachem.

Dźwięki, które relaksują

Ruch i taniec również są rodzajem medytacji, a melodie wpływają na nasz nastrój. Wystarczy włączyć ulubione nagranie i zatracić się w dźwiękach i rytmie. Jeśli szukasz czegoś nowego, spróbuj muzykę relaksacyjną z udziałem dzwonków koshi, bębna burzowego, handpana, kija deszczowego czy mis kryształowych. Często usłyszysz tam także dźwięki natury: bębnienie deszczu o liście, świergot ptaków, szum strumienia, szelest morskich fal, odgłosy burzy. Podążaj za tym, co niesie Twoje ciało.

Kojący zapach

Aromaterapia to potężne narzędzie natury, o wielu prozdrowotnych właściwościach. Olejki eteryczne nie tylko leczą, ale też wprowadzają człowieka w określony nastrój. Jeśli pragniesz się zrelaksować, wybierz zapach lawendy, jodły syberyjskiej, jaśminu, mięty pieprzowej. Korzystaj tylko z ekologicznych, certyfikowanych olejków – chodzi o Twoje zdrowie.

Z medytacją i relaksem kojarzą się przede wszystkim kadzidła. Mogą to być tradycyjne, indyjskie „patyczki”, kadzidła stożkowe, nasze słowiańskie smużki z lokalnych ziół, a także popularne ostatnio drewienka palo santo i pęczki białej szałwii. Sprawdź, który aromat najbardziej wspiera Twój odpoczynek.

Wygoda ruchów

W ciasnym, gryzącym ubraniu trudno się rozluźnić i pozbyć upartych myśli. Aby nic Cię nie rozpraszało podczas odpoczynku, zmień ubrania, w których chodzisz do pracy na funkcjonalną, domową odzież. Nie chodzi o stare, rozciągnięte dresy, wyciągnięte z dna szafy, wręcz przeciwnie! Masz czuć się pięknie i komfortowo. Poszukaj, choćby w lumpeksie, odzieży z wiskozy, jedwabiu, kaszmiru, lnu. Niech naturalne tkaniny miękko otulą Twoje ciało podczas medytacji.

Wygodny odpoczynek

Twój kącik do relaksu powinien być przytulny i zachęcać Cię do przebywania w nim. Rozrzuć na podłodze kilka poduszek z naturalnym wypełnieniem (np. z gryki lub prosa), połóż matę do jogi i miękki koc. W ten sposób możesz wybrać najlepszą dla siebie pozycję w danym momencie.

Wspierające akcesoria

Piękne i funkcjonalne dodatki będą Cię przyciągać do kącika relaksacyjnego. Mogą to być ręcznie wykonane podstawki pod kadzidła, figurka Buddy, kominek lub dyfuzor do aromaterapii, korkowe kostki do jogi, miniaturowa fontanna.

Elementy natury pomogą Ci się uziemić. Umieść w swoim kąciku muszelki, drewniane figurki, kamienie czakralne.

Nic nie stoi na przeszkodzie, byś spersonalizowała swój zakątek relaksu: powieś tam swój ulubiony obraz, postaw zdjęcia bliskich.

Wiele interesujących dodatków do kącika relaksacyjnego: https://proage.pl/pol_m_Spirit-246.html