Wiele osób, które zaczyna swoją przygodę z minimalizmem, zastanawia się, od czego zacząć. Najmniej boli uporządkowanie rzeczy nienamacalnych. Dlatego nim rzucisz się na porządek rzeczy w szafie, zacznij od przestrzeni wirtualnej.

Minimalizm dla początkujących to nowa seria na blogu, która spodoba się wszystkim osobom, które chcą ograniczyć nadmiar rzeczy w swoim domu.

Zacznij od pulpitu

No dobra, przyznaj się, ile masz folderów z nazwą Nowy Folder? A kiedy ostatnio opróżniałaś wirtualny kosz na śmieci? A no właśnie, a zalegające pliki też mogą wywołać mały zamęt. Wiem to sama po sobie. Chociaż regularnie staram się porządkować pulpit, ciągle zdarza mi się gubić ważne pliki lub zdjęcia.

Chmura powinna być Ogrodem Zen a nie wysypiskiem śmieci

Przechowywanie plików w chmurze to bardzo dobry sposób na uporządkowanie swojej przestrzeni. Moim zdaniem foldery ze zdjęciami zapisane na dysku Google sprawdzają się lepiej niż zdjęcia pozgrywane na pendrive. Warto tylko pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać, co trafia do tej chmury. Mój telefon automatycznie zgrywał zdjęcia na iCloud, co w ostatecznym rozrachunku kosztowało mnie godziny usuwania zrzutów ekranów, memów i śmiesznych piesków.

Minimalizm dla początkujących — chmura Twoim przyjacielem

Przechowywanie zdjęć w chmurze sprawdza mi się bardzo dobrze. Fotografie mam podzielone na foldery, pliki mają swoje miejsce i we wszystkim jest mi się o wiele łatwiej odnaleźć.

Uporządkuj pocztę e-mail ze zbędnych Newsletterów

Jeszcze kilka lat temu myślałam, że e-maile to jakieś prehistoryczne rozwiązania, które przejdzie do lamusa. Siłę poczty elektronicznej doceniłam bardzo późno, ale lepiej późno niż wcale. Jestem ogromną fanką Newsletterów. SERIO! Do moich ulubionych należą Newslettery Kobiecej Foto Szkoły i j.creatmedia, w których dziewczyny raz w tygodniu wysyłają bardzo wartościowe treści. Niestety, nie każdy Newsletter w mojej skrzynce jest chciany. Często dołączyłam gdzieś tylko po to, aby zgarnąć darmowy ebook albo kod ze zniżkę. Ostatnio zabrałam się więc za usuwanie subskrypcji różnych firm.

Usuń subskrypcję poprzez kliknięcie linku, który znajduje się w stopce maila. To zajmuje dosłownie sekundę, a wiadomości przestaną przychodzić na Twoją pocztę.

A skoro jesteśmy przy tym temacie, chciałabym zachęcić Cię do zapisania się do Newslettera bloga Niewiele. Jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się go samodzielnie stworzyć. Co czwartek każda osoba otrzyma wiadomość z poradami i rozważaniami na temat minimalizmu. Wiadomości luźne, zabawne, ale i wartościowe. Takie idealne do kawki przed pracą.

.

Ogarnij swoje hasła i konta

To zadanie jest dla prawdziwych hardcorów (czy tak się jeszcze mówi?). Uporządkowanie haseł, usunięcie profili z różnych witryn może zająć naprawdę sporo czasu. Ostatnio zabrałam się za to i zajęło mi to (dramatyczne werble)… dwa miesiące! Oczywiście robiłam to w wolnych chwilach, a nie każdego dnia po 8 godzin, ale jednak usunięcie kont z witryn jest czasochłonne. Niektóre strony wymagają napisania maila z oficjalną prośbą o skasowanie profilu.

Chcesz czegoś trudniejszego? Przeczytaj wpis: Minimalizm dla początkujących — gadżety reklamowe.

Minimalizm dla początkujących — zadbaj o media społecznościowe

Profil na Facebooku założyłam w 2012 roku. Od tego czasu zmieniło się bardzo wiele, ale jeszcze kilka lat temu straszyły tam moje słodkie selfie i zdjęcia z oznaczeń, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Na kurtynę milczenia zasługiwała również długa lista polubionych stron, do których dzisiaj wolałabym się nie przyznawać. No cóż, dzisiaj mam o wiele większą świadomość tego, że to, co jest w Internecie, jest publiczne. Z tego powodu staram się, aby pojawiały się tam wyłącznie takie treści, jakie chce.

Robiąc porządki na Facebooku, warto pamiętać również o uporządkowaniu Instagrama. Jeśli treści publikowane przez kogoś Cię drażnią lub straciłaś nimi zainteresowanie, to je usuń. Warto przejrzeć również osoby, które obserwują Ciebie i skasować profile niepożądane.

Minimalizm dla początkujących dobrze zacząć od przestrzeni wirtualnej. Chociaż jest to również czasochłonne, to boli mniej niż pozbywanie się przedmiotów materialnych.

To jak? Ile masz folderów z nazwą Nowy Folder?

Grafika: visuals, Charles Deluvio