Dlaczego skomponowanie szafy idealnej jest takie trudne? To pytanie zawsze sobie zadaje na zakupach, kiedy nie mogę znaleźć niczego, co przetrwa więcej niż cztery prania.

W mojej szafie mam ubrania, które pamiętają jeszcze szkolne lata i o dziwo, są to rzeczy, których czas nie dotyka. I tutaj mogę Was zaskoczyć, nie są to produktu z włoskiej owczej wełny pozyskiwanej z gór himalajskich o złotej godzinie ze szczęśliwych owiec. Zwykła poliestrówa, która wygląda świetnie, a do tego została kupiona w najgorzej sieciówce pod słońcem. Mam dokładnie 2 takie swetry. Dzisiaj, jak ognia unikam akrylu i poliestru zwłaszcza w swetrach, ale jako nastolatka nie myślałam takimi kategoriami. Miało być tanio i fajno. I wyszło fajno, bo po ponad 10 latach ubrania te prezentują się idealnie. To jednak mały wyjątek od reguły. 99% rzeczy ze sztucznym materiałem w składzie skończyło już dawno w żółtym kontenerze (w najlepszym wypadku) lub jako ściera (w najgorszym).

Kupuj produktu z dobrym składem

Nie będę was bajerować. Możecie kupić produkt polskiej marki, wykonany ze skóry dobrej jakości, a po kilku założeniach stwierdzicie, że to w ogóle nie to. Możecie też kupić jakąś taniochę, która z jakiegoś powodu okaże się wygodna i trwała. Nie lubię wrzucać wszystkiego do jednego wora. Jednak w przypadku ubrań, takie zdarzenia to raczej wyjątek od reguły. W większości przypadków produktu z dobrym składem sprawdzą nam się najlepiej.

Niestety, o dobre rzeczy trzeba bardziej dbać. Kaszmir najlepiej prać ręcznie, skórzane buty trzeba pastować i tak dalej i tak dalej. Tu właśnie pojawia się druga rada.

Przeczytaj również: Prezentownik dla minimalisty.

Dbaj o ubrania 

Staram się po każdej zimie oddać do pralni zimową kurtkę, odkulkowywać maszynką swetry i pastować buty. Dzięki temu wiem, że rzeczy posłużą mi na dłużej. Nie jest to może moja ulubiona czynność na świecie, ale przynajmniej mam pewność, że dzięki tym zabiegom ubrania będą prezentować się dobrze przez lata. Niestety, dzisiaj dużo łatwiej jest kupić coś nowego niż naprawić. Warto więc z góry zapobiegać niszczeniu naszych rzeczy. 

Nie przepłacaj 

No, chyba że lubisz drogie ekskluzywne marki. Pamiętaj jednak, że kupienie czegoś za miliony monet nie daje gwarancji trwałości. Ja najchętniej kupuje ubrania z dobrym składem z drugiej ręki z prostego powodu – jeśli widzę, że dana rzecz mimo używania prezentuje się dobrze, to mogę mieć pewność, że mi też posłuży na lata. 

Dbanie o ubrania jest proste!

I tyle. Sekret ubrań na lata to: skład, dbałość i świadomość. 

Im więcej dobrych jakościowo rzeczy w mojej szafie, tym mniej impulsywnych zakupów.