Jestem ogromną fanką japońskiego minimalizmu. Mogę z ręką na sercu przyznać, że moja tablica na pintereście dotyczy głównie tego stylu. Chociaż mój minimalizm jest bardzo daleki od tego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby się nim pozachwycać.

Minimalizmu po japońsku

To, co wyróżnia taką formę minimalizmu, jest przede wszystkim budowanie przestrzeni, w których ciało i umysł mogą się wyciszyć. Naturalne materiały, barwy ziemi w aranżacji i wszechobecne drewno sprawiają, że nasza uwaga i skupienie nie są nadwyrężane.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w samej Japonii tak nie wyglądają wszystkie mieszkania. Życie pokazane na obrazkach w Internecie często odbiega od codzienności. Mimo wszystko, to nie przypadek, że większość poradników dotyczących ograniczania nadmiaru ma swoje początki właśnie z Japonii.

Projekty, które oglądam, często mają niewiele wspólnego z prawdziwym życiem. To rozwiązania, od których po oczach bije pieniądz. Z projektów, nawet tych najdroższych, zawsze można jednak czerpać szereg inspiracji. To, co mnie się bardzo podoba, to nie tylko zastosowanie naturalnych tworzyw i kolorów ziemi. Moją uwagę zwraca całkowity brak nadmiaru. Zamiast łóżka mata do spania, którą każdego ranka chowa się wraz z pościelą do szafy. Brak regałów ze stertą nieczytanych książek, telewizora, a nawet szafek, których celem jest tylko upychanie kolejnych zbędnych przedmiotów. Patrząc na takie wnętrza, bardzo często odnoszę wrażenie, że tam jest wszystko to, czego potrzebujemy do życia.

Gdyby się zastanowić nad tym dłużej to jestem przekonana, że ograniczając nawet 80% przedmiotów z naszego życia nadal moglibyśmy żyć w pełni komfortowo.

Przeczytaj również: Czym jest wabi-sabi?

Jak wprowadzić japoński minimalizm do swojego domu?

Oczywiście, nic na siłę. Kopiowanie czyjejś kultury i stylu nie zawsze wychodzi na dobre. Nie oznacza to jednak, że mamy na wszystko machnąć ręką i uparcie trzymać się przy rozwiązaniach, które niekoniecznie nam się podobają.

Japoński minimalizm to więcej niż tylko trend w designie czy stylu życia. To filozofia, która głęboko wpływa na sposób myślenia i podejście do życia. W centrum tego minimalizmu leży idea uproszczenia życia poprzez pozbycie się zbędnych przedmiotów i skupienie się na elementach, które prowadzą do osiągnięcia harmonii, spokoju i równowagi.

Prostota

W japońskim minimalizmie prostota jest dużą wartością. Jest to podejście, które prowadzi do wyeliminowania chaosu i nadmiaru z życia codziennego. To nie tylko estetyczny wybór, ale również sposób na uspokojenie umysłu poprzez ograniczenie bodźców i zewnętrznych zakłóceń.

Estetyka i funkcjonalność

Japoński minimalizm kładzie nacisk na równowagę między estetyką a funkcjonalnością. W tej filozofii projektowania, forma i funkcja są ściśle ze sobą powiązane. Meble i przedmioty codziennego użytku są projektowane tak, aby były nie tylko piękne, ale także praktyczne i funkcjonalne. Każdy element ma swoje miejsce i cel, co przyczynia się do harmonijnego układu przestrzeni.

Związek z naturą

Japoński minimalizm ma również głębokie powiązania z naturą. Wiele elementów tego stylu inspirowane jest japońską przyrodą i krajobrazem. Neutralne kolory, materiały i organiczne kształty odzwierciedlają piękno i spokój otaczającego środowiska naturalnego. Dodanie zieleni, roślinności do wnętrza jest powszechne, ponieważ pomaga to stworzyć poczucie spokoju i harmonii.

Minimalizm w życiu codziennym

Japoński minimalizm nie ogranicza się tylko do designu wnętrz. To również styl życia oparty na prostocie, umiarze i szacunku do tego, co istotne. Obejmuje to dbanie o relacje z innymi, ograniczanie nadmiaru informacji i obciążenia umysłowego oraz praktykowanie mindfulness. Przez skupienie się na esencjonalnych wartościach, ludzie, którzy przyjmują ten sposób życia, często osiągają większą satysfakcję i spokój.

To nie tylko styl dekoracyjny, ale także głęboka filozofia życia, która kładzie nacisk na prostotę, harmonię i równowagę. To podejście, które może inspirować nas do oczyszczenia naszych umysłów, przestrzeni życiowej i sposobu myślenia, prowadząc do bardziej satysfakcjonującego i spokojnego życia.

Jeśli bardzo lubicie ten styl minimalizmu ogromnie chciałabym Wam polecić ten kanał:

@onochan001 to profil na Instagramie, który odkryłam całkiem niedawno. jest w tym coś tak naturalnego i prostego, bez epatowania pieniędzmi, jak ma to miejsce często w amerykańskich odpowiednikach.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez オノチャン|ミニマリスト (@onochan001)

Mimo tego, że jest tu niewiele, całe mieszkanie wydaje mi się bardzo przytulnym i ciepłym miejscem, w którym chce się spędzać czas.